sobota, 2 kwietnia 2011

Ziołowy chlebek do odrywania

W piekarniczym szale popełniłam ostatnio tytułowy chlebek do odrywania. Nie ominęła mnie wszechobecna blogowa moda na tego typu wypieki. Przepis stąd. Tłumaczę dokładnie przepis, na końcu umieściłam kilka moich uwag, co do dopieszczenia chleba.




Składniki:

4 szklanki mąki
1 opakowanie suchych drożdży 7 g - 14 g świeżych (ja dałam ok.20g)
1 1 / 2 szklanki letniego mleka
ok 100 g startego sera, najlepiej ostrego
duży pęk ziół  - bazylia, pietruszka, koperek - co kto lubi
1 rozbełtane jajko do posmarowania

Wykonanie:
W misce rozpuścić drożdże z odrobiną mleka. Gdy drożdże się rozpuszczą należy wlać resztę mleka. Porcjami dodawaj mąkę, wyrabiaj mikserem lub drewniana łyżką tak długo aż zacznie odchodzić od boków miski. Ja zazwyczaj wyrabiam ciasto rękami. 
Odstaw wyrobione ciasto w ciepłe miejsce na ok 45 min - ciasto powinno podwoić swoją objętość. 
Gdy ciasto urośnie podziel je na 10-12 kulek. Każdą z nich przygnieć dłonią i rozwałkuj.
Połącz starty ser i posiekane zioła. Gotową mieszankę (1-2 łyżeczki) kładź na każdy placek ciasta i zawijaj jak pieroga. Zostaw odrobinę mieszanki na wykończenie. Gotowe "pierogi" ułóż ciasno obok siebie w wysmarowanej masłem keksówce lub innym naczyniu do pieczenia. Posmaruj rozbełtanym jajkiem. Piecz 30-35 min w 190 st.C. 
5 min przed końcem pieczenia posyp wierzch chlebka resztką mieszanki ziołowo-serowej. 


Wszystkie etapy formowania ciasta: kulki, placki, pierogi i układanie w naczyniu.

Moje uwagi: 
Do podgrzewającego się mleka dodałam ok. 2 łyżek masła - ciasto drożdżowe bez odrobiny tłuszczu jakoś nie mieści mi się w głowie :)
W przepisie nie ma słowa o soli, tego ewidentnie w nim brakuje. Tak więc proponuję dodać 1-2 łyżeczki soli, a najlepiej to też taką samą ilość suszonych ziół.
Ser powinien być ostry w smaku, delikatny i bez wyrazu będzie - delikatny i bez wyrazu :)
Następnym razem każdego pieroga przed ułożeniem w naczyniu posmaruję roztopionym masłem, myślę, że to pomoże w lepszym odrywaniu się kawałków ciasta.
Podawałam z masłem czosnkowym.
Smacznego!



1 komentarz:

  1. Chlebek wyszedł pyszny :) Dodałam sól, suszone zioła oraz suszoną cebulkę do ciasta, chlebek wyszedł bardzo aromatyczny i pyszny.
    Justyna

    OdpowiedzUsuń